AKO VZNIKALA LIMITOVANÁ EDÍCIA VÝROČNÝCH ODZNAKOV GANT

1. 4. 2019

Necháme vás nahliadnuť do zákulisia ručnej výroby, kde každý odznak, jeden po druhom, prešiel rukami šperkárov Slavomíra Primáka.

Aneta Hoffmannová Zaujímavosti

Predstavujeme limitovanú edíciu unikátnych odznakov. Vznikla pri príležitosti 70. výročia založenia značky GANT. Necháme vás nahliadnuť do zákulisia ručnej výroby, kde každý odznak, jeden po druhom, prešiel rukami šperkárov Slavomíra Primáka.

 

a

1. Materiál

Na začiatku stálo rozhodnutie, z akého materiálu a farby budú odznaky. S ohľadom na praktické použitie bol zvolený materiál s označením msz80 tombak. Šperkárskou rečou sa mu hovorí žltá mosadz 80. Je to teda ušľachtilá mosadz s presne daným zložením kovu.

2. Tvar

Tvar loga do kosoštvorca so zaujímavým lúčovým zdobením si žiadal nejaké to vylepšenie. Pre väčší efekt stredových lúčov sa vysokým leskom docieli zaujímavý efekt, keď pri krúžení to bude vyzerať ako odrážajúce sa lúče slnka. Pre ďalšie podčiarknutie vzhľadu sú boky seknuté šikmo nahor, akoby do podstavca pyramídy, čo je síce v desatinách milimetra, ale výsledný efekt je veľmi pekný.

3. Raznica

Ručne bola vyrobená raznica podľa dodaného loga, ktorou sa do narezaných plátov vyššie spomínaného materiálu vyrazil požadovaný tvar. Potom sa každý odznak ešte ručne vytvaroval do požadovaného kosoštvorca. A tak sa razili odznaky v raziacom stroji.

 

b

4. Letovanie

Na zadnú stranu vyrazených odznakov boli priletované klinčeky alias piny, ktoré potom môžete zapichnúť napríklad do saka. Pin má ešte malý klinček ako aretáciu, aby sa odznak nepretáčal. Na pin sa ešte používa tzv. čiapočka s veľmi kvalitným pružením, tá najosvedčenejšia nesie vyrazený nápis MADE IN USA.

5. Farba

Povrch vyrazených odznakov sa následne musel dôkladne vyčistiť, aby na ňom dobre držala farba. Každý odznak sa potom ručne maľoval - tmavomodrou farbou, ktorej sa niekedy hovorí aj kozmická modrá. Touto farbou sa ručne vypĺňali plastické miesta na odznakoch. Farba potom schla niekoľko dní, následne sa vykonala kontrola. Odznaky, ktoré nespĺňali kvalitatívne požadovaný vzhľad, sa museli upraviť a začalo sa maľovať znova.

6. Finalizácia

Akonáhle farba dôkladne zaschla, celá predná časť odznakov sa prečistila a prelakovala ochrannou vrstvou, a vznikla tak akási šošovka, ktorá viac zvýraznila farebný odlesk vnútorných lúčov. Opäť nastal proces schnutia, a potom už bol odznak na svete. Každý odznak prešiel rukami nielen jednej osoby, ale mnohými osobami v dielni. Medzi jednotlivými fázami boli vykonávané ešte okometrické kontroly, aby boli odhalené všetky prípadné výrobné chyby.

 

g

Do rúk sa vám tak môže dostať naozaj ručná česká práca jedného z popredných výrobcov šperkov, odznakov a mincí. Na jeho doterajšie práce sa môžete pozrieť na www.primak.cz.

 

 

 

 

Prihlásiť sa

Máte na gant.sk účet?

Prihláste sa

Čo získate registráciou?

  • Váš wishlist

    Bez prihlásenia sa vám môže váš výber časom stratiť

  • Zoznam objednávok

    Po prihlásení uvidíte prehľad svojich objednávok

  • Osobné údaje

    Prihlásení užívatelia nemusia zakaždým znovu vypĺňať svoje údaje v objednávke

Váš košík 0

Zatvoriť

Potrebujete pomôcť pri objednávaní? Sme tu pre Vás počas pracovných dní od 9:00 do 17:00 na telefónnom čísle +421 2 3500 3000