Ideálne letné materiály

LUCIE ČERVINKOVÁ

Existujú však materiály, v ktorých vám bude v sparných dňoch oveľa príjemnejšie. Ktoré sú najvhodnejšie?

 

BAVLNA

Bavlna je jedným z najčastejšie používaných prírodných materiálov pri výrobe odevov. Výborne absorbuje vlhkosť, je vzdušná, pevná a dobre sa perie. Pozor na veľký obsah polyesteru. Táto umelá látka je ako igelit, nepriedušná a neabsorpčná. Samozrejme, že väčšina odevov súčasnosti obsahuje aspoň malú prímes polyesteru, čo je však v poriadku a žiaduce (vďaka tomu sa nám oblečenie lepšie prispôsobuje). Ak však v zložení figuruje ako základná látka, potom sa takýmto odevom v lete radšej vyhnite.

 

ĽAN

Ľahký a vzdušný ľan je na sparné dni ako stvorený. Ide o jeden z najľahších a zároveň najpevnejších prírodných materiálov, ktorý má v letných kolekciách nezastupiteľné miesto. Malou nevýhodou je však jeho krčivosť, ktorá je však pre ľanové oblečenie charakteristická a keby sa látka nekrčila, tak niečo nie je v poriadku. V lete je preto vhodnejšie preferovať vlnené košele pred umelým hodvábom. Na horúce dni sú dobrou voľbou aj ľanové nohavice.

 

letni materialy

 

HODVÁB

Hoci mnoho ľudí hodváb nepokladá za ideálny letný materiál, opak je pravda. Jeho ľahší a jemnejší variant z prírodného vlákna je príjemný na dotyk a dokonca má chladivý účinok. Pri voľbe hodvábneho oblečenia netreba zabúdať, že tento materiál nemá v porovnaní s predchádzajúcim až takú výraznú schopnosť absorpcie vlhkosti. Nepodceňte fakt, že na tmavších variantoch sa pri zvýšenom potení môžu objaviť viditeľné fľaky.

 

BAMBUS

Bambus sa stal v posledných rokoch veľmi populárnou textíliou. Je priedušný a má ešte väčšiu schopnosť absorpcie ako bavlna. V kombinácii s jeho jemnosťou, termoregulačnými, hypoalergénnymi a antibakteriálnymi vlastnosťami, ako aj UV filtrom možno konštatovať, že ide o ideálny materiál na letnú sezónu.

 

KONOPE

Látka z konopy obsahuje rovnako ako bambusová ochranný UV filter. Aj v tomto prípade ide o pevný antibakteriálny a hypoalergénny materiál, ktorý sa navyše dobre čistí.

 

Súvisiace články
1. 8. 2022
RUČNE MAĽOVANÉ POTLAČE PRE KOLEKCIU JAR/LETO 2021
8. 1. 2022
FAREBNÁ ĽAHKOSŤ
1. 8. 2022
AKO SI VYBRAŤ NOHAVICE ONLINE
1. 8. 2022
Začiatok dlhej cesty