The Button-Down Shirt

12. 3. 2019

Príbeh značky GANT začína v roku 1949, snom šiť prvotriedne košele. O sedemdesiat rokov neskôr sa stáva košeľa The Button-Down Shirt ikonou preppy štýlu.

Aneta Hoffmannová Inšpirácia, Zaujímavosti

KOŠEĽAMI TO VŠETKO ZAČALO...

Button-down košele stoja na začiatku sedemdesiat rokov dlhej cesty značky GANT. Pôvodným úmyslom tvorcov tohto štýlu bolo prichytiť špičky goliera tak, aby sa nedvíhali pri športe do tváre. Najprv bola na americký trh uvádzaná v malom množstve - v štyridsiatych rokoch sa dala button-down košeľa zohnať jedine tak, že si ju zákazník vopred objednal v špecializovanom obchode. 

vypis clanku

GANT bola prvou značkou, ktorá ponúkala button-down košele na americkom trhu v širšej miere. V roku 1949 prišla spoločnosť GANT s malou kolekciou zloženou len z jednofarebných a prúžkovaných button-down košieľ. 

 

1950s: desaťročia nových začiatkov

Po období druhej svetovej vojny zavládol konečne vo svete mier a prosperita a už sa črtal ďalší konflikt, studená vojna. Začal tiež baby boom, preteky o dosiahnutie vesmíru, rádiá ovládal rock'n'roll a súčasťou obývacej izby začína byť televízia. Pre mnoho ľudí sa americký sen stáva skutočnosťou. 

1950 clovek

Štartujú vesmírne preteky!

4. októbra 1957 vypustil Sovietsky zväz prvú umelú vesmírnu družicu Sputnik 1. Družica obiehala Zem do 3. januára 1958, kedy po 1 440 obletoch vstúpila do zemskej atmosféry a zhorela.

Z knižných pultov

50. roky zahŕňajú také mená ako Jack Kerouac, J.D. Salinger, Truman Capote a John Steinbeck. Bestsellerom sa stala v roku 1956 novela "Peyton Place" o škandáloch v Novom Anglicku od Grace Metalious.

film

Filmy

Začína zlatá éra amerických sci-fi filmov, ako napríklad "Deň, keď sa zastavila Zem" či "Zakázaná planéta". Zároveň sa objavujú prvé experimenty s 3D technikou vo filme "Netvor z Čiernej lagúny".

 

Prihlásiť sa

Čo získate registráciou?

  • Váš wishlist

    Bez prihlásenia sa vám môže váš výber časom stratiť

  • Zoznam objednávok

    Po prihlásení uvidíte prehľad svojich objednávok

  • Osobné údaje

    Prihlásení užívatelia nemusia zakaždým znovu vypĺňať svoje údaje v objednávke

Váš košík 0

Zatvoriť

Potrebujete pomôcť pri objednávaní? Sme tu pre Vás počas pracovných dní od 9:00 do 17:00 na telefónnom čísle +421 2 3500 3000