The piqué

MARKÉTA MIKŠÍKOVÁ

Pique je dokonalý základný kúsok šatníka, elegantnejší než tričko, ale neformálnejší ako bežná košeľa. Spoločnosť GANT sa od samého začiatku snažila, aby boli polokošele Pique preppy, v tej najvyššej kvalite a zároveň dostupné všetkým. Ale čo je to vlastne to pique alebo aj po slovensky písané piké? Označenie pique pochádza z francúzskeho piqué, teda "prešívaný". Slovensky piké, anglicky pique, nemecky pike je teda súhrnné označenie pre textílie s reliéfovou štruktúrou povrchu, ktorá imituje prešívanie. Piké môže byť tkané alebo pletené a vyrába sa spravidla z bavlny alebo viskózy.

 

foto1

Pravé pique sa vyrába z dvoch tkanín nad sebou. Pôvodné použitie bolo predovšetkým pre vesty, ktoré sa nosili ku frakom.

foto3

Pánske polokošele Gant patria oprávnene medzi piliere amerického športového oblečenia. Charakteristickým znakom je rozhalenka. Polokošeľa pique sa tiež vyznačujú úzkym strihom, ktorý skvele vyzerá v kombinácii s denimovými nohavicami. Štýlovo oživí aj elegantné kúsky vo vašom šatníku. Polokošele GANT už dnes nemusia nutne nosiť len páni, ale môžu po nich shiahnuť aj ich polovičky. Tie ocenia predovšetkým to, že sa pique prakticky nekrčí, nie je teda nutné tieto produkty žehliť.

foto2

 

1980s: Väčšie A RýCHLEJŠie

80. roky sa vyznačujú kontrasty a konflikty. Veľké účesy a veľké vypchávky v ramenách predstavovali nový zmysel pre optimizmus. Hudba je hlavne o videoklipoch a televízie sa tak stáva dôležitejšie ako rádio. Obchodné boom, preppy štýl valcuje kampusy a medzinárodné vzťahy sa oprašujú rovnako tak rýchlo ako mizne duch studenej vojny.

VHSky a pohoda!

Každý sa chce pozerať na filmy doma. V roku 1987 prvýkrát prekonáva sledovanie filmov z požičaných videokaziet príjem návštevnosti kín.

Na knižných pultoch

V "osmdesátkách" je všetko väčšie. Skôr než vyšla čierna komédia od Toma Wolfa "Ohňostroj márnosti" ako samostatná novela, tak bola vložená ako 27 zošitov do časopisu Rolling Stone.

Vo filme

Prvýkrát sa objavuje na plátne mnoho veľkých mien, vrátane Luka Skywalkera a jeho priateľov - Indiana Jones, Marty McFly, tím Krotiteľov duchov a Terminátor.

vhs

Súvisiace články
1. 8. 2022
Voľnočasové košele
1. 8. 2022
Začiatok dlhej cesty
1. 8. 2022
Košele pre život v pohybe
1. 8. 2022
Ideálne letné materiály