Začiatok dlhej cesty

TEREZA HARAZÍMOVÁ

Berl Gantmacher pochádzal z ukrajinskej Miropole. Ako tínedžer odišiel z Ruska do Rotterdamu a potom pokračoval do New York City. Archív v Ellis Islande jeho príjazd datuje na 12. november 1907. Mal vtedy len 17 rokov.

Príchodom do Ameriky sa z Berla stal Bernard a bol odhodlaný neustále sa zlepšovať. Zapísal sa do večernej farmaceutickej školy na Kolumbijskej univerzite, pričom cez deň pracoval v mestskej továrni s oblečením. Nebola to ľahká práca, ale v Bernardovi prebudila vášeň pre podnikanie a naučil sa v nej krajčírskemu umeniu. Jeho práca mala aj ďalšie pozitíva. Stretol v nej Rebeccu Rose, ktorá tam našívala gombíky a neskôr sa stala jeho manželkou.

zacatek 01 zacatek 02 zacatek 03

Prvá svetová vojna odvelila Bernarda do Francúzska, kde bojoval pod vlajkou americkej armády. Po skončení služby sa vrátil do New Yorku s ešte väčším odhodlaním uspieť. Promoval na vysokej škole, oženil sa s Rebeccou a rozhodol sa, že nastal správny čas založiť vlastný biznis. Spoločnosť Par-Ex (z francúzskeho výrazu par excellence – najlepší, vynikajúci, pozn. autora) šila tie najlepšie košele pre ostatné značky. Okrem iných aj pre Brooks Brothers. Par-Ex zaznamenala veľký úspech, a tak sa v roku 1927 presťahovala do New Havenu v Connecticute, ktorý je neodmysliteľne spätý so značkou GANT.

Ako sa zrodil GANT

1927 - 1949

Na popud svojich synov Bernard Gantmacher založil GANT Inc. a začal šiť košele pod svojou vlastnou značkou. V tých rokoch patril New Haven medzi americké mestá zamerané prevažne na textilnú výrobu. Zásluhu na tom mala početná komunita talianskych imigrantov, pretože mnohí z nich boli talentovaní krajčíri.

Pre Gantmacherovcov to boli skvelé časy. Obchod prekvital a rovnako aj celá rodina. Synovia Marty a Elliot v rodinnej firme pomáhali už odmala, či už zametaním podláh, alebo zošívaním golierov na košeliach. Zároveň však sledovali dianie na susednej Yalovej univerzite, ktorá neskôr určila smer americkej módy.

zacatek 04

Druhá svetová vojna ich kariéru na istý čas prerušila. No v 40. rokoch sa vrátili späť a začali študovať na univerzite v Connecticute. Marty sa zameral na podnikový manažment a Elliot vyštudoval marketing. Po úspešnom ukončení štúdií sa obohatení o nové vedomosti vrátili naspäť do rodinného podniku. Bratia si naplno uvedomovali, že Amerika vstupuje do novej éry plnej zmien. Vojna totiž odviala mnoho starých tradícií. Celou krajinou sa šírili nové formy umenia, hudby a hlavne módy. Marty a Elliot tak využili ponúkajúce sa príležitosti a presvedčili svojho otca, že nastal čas opustiť Par-Ex a začať šiť košele pod vlastnou značkou.

 

Súvisiace články
1. 8. 2022
Späť ku koreňom – archive shield
1. 8. 2022
JARNÉ OUTFITY Z NAŠICH PREDAJNÍ
1. 8. 2022
The piqué
1. 8. 2022
Aká matka, taká dcéra alebo Zlaďte sa